Kategorie
Wyprawka

Wyprawka dla wcześniaka

Czasami zdarza się tak, że dziecko przychodzi na świat szybciej, niż rodzice by się tego spodziewali. Jest to wówczas duże wyzwanie dla mamy i taty pod każdym względem. Przede wszystkim w krótkim czasie muszą zorganizować wyprawkę dla wcześniaka. Zakup ubranek w szybkim tempie jest dość trudnym zadaniem. Na pewno w szafie czekają już ubranka dla noworodka, które zapewne są za duże i muszą poczekać przed kilka tygodni lub miesięcy na swój czas. Jak skompletować wyprawkę dla wcześniaka? Na co zwrócić uwagę?

Ubranka dla wcześniaka

Dzieci urodzone przed terminem są mniejsze i bardziej podatne na różnego rodzaju bakterie i wirusy. Ich skóra jest delikatniejsza, dlatego wcześniaki muszą być odpowiednio pielęgnowane przez rodziców. Wybierając ubranka dla noworodka, należy bardzo dokładnie przemyśleć wybór ciuszków. Powinniśmy zrezygnować z syntetycznych materiałów oraz wełny. Różnego rodzaju kremy, balsamy i oliwki przeznaczone dla niemowląt powinny zostać skonsultowane z lekarzem lub pielęgniarką.

Jakie ubranka dla wcześniaka przydadzą się w szpitalu?

Wcześnie urodzone dzieci spędzają w szpitalu znacznie więcej czasu niż noworodki urodzone w terminie. Przez pierwsze dni i tygodnie leżą w inkubatorze. W tym czasie najczęściej ubrane są jedynie w pieluszkę. Nie są potrzebne żadne specjalne ubranka, śpioszki czy body. Ubranka mogą zostać włożone, dopiero gdy lekarz wyrazi na to zgodę. Ubieranie maluszka przez mamę tworzy między nimi więź, dlatego jest to bardzo istotna czynność. Jeśli noworodek jest już w dobrym stanie, to mama powinna spędzać z nim jak najwięcej czasu i pielęgnować go. Jeśli noworodek przebywa na oddziale intensywnej terapii, to wymagane są specjalne ubranka, które mają dodatkowe zapięcia, które pomagają podczas badań.

Ubranka dla noworodka – czego nie może zabraknąć?

Przede wszystkim musimy wybrać ubranka, które są przeznaczone dla wcześniaków. Na szczęście w dzisiejszych czasach wybór produktów dla niemowląt jest bardzo duży i nie ma problemu z malutkimi ciuszkami. Wiele sklepów internetowych dla noworodków i niemowląt w swojej ofercie posiada ubranka w rozmiarach 44 i 50. Materiał niemowlęcych ubranek powinien być bardzo delikatny i antyalergiczny. Nie można zapomnieć o czapeczce, która jest obowiązkową częścią garderoby noworodka. Przydadzą się także skarpetki i rękawiczki, które możemy założyć noworodkowi również podczas kąpieli. Body kopertowe czy śpioszki powinny być zapinane na całej długości, aby szybko i bez problemu można było rozebrać i ubrać maluszka.

O czym musimy pamiętać, szykując wyprawkę dla noworodka?

Wszystkie ubranka, które kupimy, muszą zostać przed użyciem wyprane i wyprasowane. Jest to bardzo ważne, gdyż unikniemy wtedy podrażnienia delikatnej skóry maluszka. Najczęściej dziecięce ubranka pokrywane są różnymi substancjami, które mogą doprowadzić nawet do alergii. Wcześniaki rodzą się z niewykształconą rogową warstwą skóry. Prowadzi to do tego, że ich organizm znacznie szybciej może się odwodnić i wychłodzić. Dlatego bardzo ważne jest kupno ubranek, które są wykonane z grubszych materiałów. Noworodek powinien być ubrany o jedną warstwę więcej niż osoba dorosła. Nie możemy jednak doprowadzić do przegrzania maluszka.

Jak wybrać ubranka dla wcześniaka?

Kupując wyprawkę dla wcześniaka, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość wykonania ubranek. Muszą być one zrobione z materiałów naturalnych i delikatnych. Najlepszym rozwiązaniem są bawełniane ubranka, które nie podrażniają skóry dziecka i nie wywołują alergii. Rozmiar musi zostać dopasowany do wzrostu dziecka. Wewnątrz ciuszków nie powinny znajdować się metki i szwy, które mogłyby podrażnić skórę noworodka. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to, aby śpioszki czy body nie miały żadnych odstających elementów. Ubranka powinny być zapinane na zatrzaski, które umożliwiają szybkie przebranie noworodka. Wygodne są ciuszki, które rozpinane są na ramionach. Jeśli body będzie rozciągliwe, to maluszek będzie mógł swobodniej się poruszać. Oczywiście bardzo ważne jest, aby ubranka były atestowane.