Kategorie
Pielęgnacja

Rodzaje pieluszek dla niemowląt

Słowo „pieluszka” bardzo często pojawia się w kontekście opieki nad małym dzieckiem. Mniej doświadczeni rodzice mogą być zaskoczeni, że rodzajów pieluch jest bardzo dużo. Pieluszki są bardzo ważne w prawidłowej pielęgnacji malucha, dlatego dobrze jest wiedzieć, jaki rodzaj pieluszek wybrać dla noworodka. Ponieważ ich wybór jest dość szeroki, to nie zawsze wiemy na jaką pieluszkę się zdecydować.

Jakie są rodzaje pieluszek dla niemowląt?

Największa popularnością cieszy się kilka rodzajów pieluszek dla noworodków. Dobrym wyborem są pieluszki takie jak: muślinowe, tetrowe, bambusowe czy flanelowe. Pomimo, że różnią się one przede wszystkim jakością materiału, to funkcje często spełniają podobną. Warto także wiedzieć, czym się różnią między sobą konkretne pieluszki.

Czym się różni pieluszka muślinowa od tetrowej i bambusowej?

Pieluszki muślinowe wyróżnia to, że są wielokrotnego użytku i wykonane z cienkiej tkaniny, która jest luźna w splocie. Całość pieluszki jest zrobiona z bawełny, przez co nie uczuli delikatnej skóry dziecka. Warto także dodać, że taka pieluszka może mieć kilka zastosowań. Oprócz tego, że może być ona używana do przewijania dziecka, to jeszcze można nią przykryć dziecko, czyli użyć jako cienki kocyk.

Pieluszki bambusowe wykonane są z miękkiego włókna bambusowego. Są także wielorazowe i wielofunkcyjne. Bardzo dobrze chronią delikatną skórę noworodka. Należy także wiedzieć, że taka pieluszka bambusowa jest bardzo chłonna. Ma także działanie antybakteryjne i antygrzybiczne. Ten rodzaj pieluszki jest bardzo wytrzymały. Co ważne, jest hipoalergiczna i nie uczula skóry noworodka. Świetnie sprawdza się jako przytulanka, chusteczka oraz może być użyta jako prześcieradło czy kocyk do wózka.

Warto również wspomnieć o pieluszkach tetrowych. Są to najbardziej tradycyjne pieluchy, wybierane od najdawniejszych czasów. Są to pieluszki wielorazowego użytku, przez co można ich używać przez kilka miesięcy. Mogą się również znakomicie sprawdzić jako otulacz czy kocyk. Pieluszka tetrowa jest bardzo chłonna i wytrzymała. Można ją również dostać w różnych rozmiarach i kolorach. Jej zaletą jest również niska cena.

Inne pieluszki używane podczas opieki nad noworodkiem

Z innych rodzajów pieluszek, które są dostępne w sklepach dziecięcych, to między innymi pieluszki flanelowe. Takie pieluszki flanelowe są to produkty, które świetnie sprawdzają się w pielęgnacji niemowląt. Są bardzo delikatne i miękkie. Mają również wiele zastosowań. Mogą być używane także jako otulacze lub ściereczki do wytarcia skóry dziecięcej. Tkanina flanelowa zazwyczaj występuje w białym kolorze, ale można również dostać ją w różnych wzorach i motywach dziecięcych.

Gdzie można kupić pieluszki dla noworodka?

Pieluszki można łatwo kupić w każdym sklepie dziecięcym. Są one również dostępne w zwykłym markecie. Warto przy zakupie zweryfikować, czy dana pieluszka posiada odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Będzie to dla nas wskazanie, że dany produkt został sprawdzony i jest bezpieczny.