Kategorie
Pielęgnacja

Akcesoria kąpielowe dla noworodka

Młodzi rodzice bardzo często przeżywają pierwszą kąpiel maluszka. Jest to oczywiście stresujące, zwłaszcza jeśli jest to pierwsze dziecko. Powstaje wiele pytań związanych z tym, jaka temperatura powinna być wody i pomieszczenia oraz jak często niemowlę powinno być kąpane. Bardzo często zdarza się tak, że maluszek podczas kąpieli płacze. Nie wiemy, czy jest to nasza wina, czy kąpiel mu się nie podoba, a może płacze, bo jest głodny. Kąpiel potrafi przysporzyć wielu problemów. Jak prawidłowo powinna przebiegać kąpiel noworodka? Jakie akcesoria są niezbędne?

Kąpiel w łazience czy w pokoju?

Wszystkim kąpiel kojarzy się z łazienką. Jednak najczęściej noworodki kąpane są w pokoju. Przede wszystkim łazienka jest dobrym wyborem, jeśli jest ciepła i możemy ją łatwo i szybko nagrzać. Temperatura w pomieszczeniu, w którym dziecko będzie kąpane, musi wynosić trochę więcej stopni niż w pozostałych pokojach. Dlatego najlepszą opcją jest wybór najcieplejszego pokoju w mieszkaniu.

Kolejnym problemem jest częstotliwość kąpieli. Dorosły człowiek kąpie się codziennie. Czy niemowlę powinno być również kąpane codziennie? Wielu lekarzy zaleca kąpiele według potrzeb. Co to dokładnie oznacza? Przede wszystkim powinniśmy obserwować skórę naszego dziecka. Oczywiście w upalne dni maluszek częściej się będzie pocić, dlatego też kąpiel powinna być dopasowana do warunków i potrzeb. Na pewno nie są zalecane codzienne kąpiele. Zbyt częste mycie może doprowadzić do zaburzenia naturalnej powłoki bakteryjnej, a w konsekwencji doprowadzić do problemów skórnych.

Jakie akcesoria są niezbędne do kąpieli niemowlaka?

Przede wszystkim dziecko może być kąpane lub przemywane. Wszystko zależy od potrzeb. W przypadku kąpieli niezbędna będzie wanienka niemowlęca. Do mycia niezbędny jest żel, który powinien być dobrany do skóry noworodka. W tym przypadku musimy zadbać o dobrą jakość żelu, aby nie podrażniała ona delikatnej skóry dziecka. Po kąpieli przyda się ręcznik oraz okrycie kąpielowe. Ręcznik oraz okrycie powinny być wykonane z delikatnej bawełny. Po kąpieli dziecko należy owinąć w okrycie i poczekać do czasu, aż obeschnie. Dopiero potem możemy przystąpić do ubierania maluszka. Przed ubraniem możemy także posmarować skórę dziecka oliwką lub mleczkiem.

Jeśli wybierzemy opcję przemywania dziecka, to w takim przypadku przyda się leżaczek do kąpieli. Przy jego pomocy możemy swobodnie przecierać wilgotnym ręczniczkiem lub wacikiem skórę noworodka. Oczywiście musimy pamiętać o tym, że przemywanie nie zastępuje kąpieli. Przemywać niemowlę powinniśmy wówczas, gdy uleje mu się lub zmieniana jest pieluszka.

Jak przygotować niemowlę do kąpieli?

Kąpiel musi zostać prawidłowo przygotowana, aby przebiegła szybko dla maluszka i rodzica. Na początku należy przygotować wanienkę kąpielową i nalać do niej wody. Najlepsza temperatura wody powinna oscylować wokół 37 stopni. Bardzo ważne jest prawidłowe trzymanie dziecka podczas kąpieli. Niemowlaka należy trzymać pewnie, ale delikatnie. Jedną rękę podłóż pod pośladki, drugą zaś podtrzymuj kark i głowę, a następnie oprzyj je na swoim przedramieniu. Nie używajmy zbyt dużej ilości żelu czy mydła. Kosmetyki muszą też być dostosowane do wieku dziecka.

Po kąpieli od razu należy owinąć noworodka ręcznikiem i delikatnie osuszyć. Musimy pamiętać, aby w pomieszczeniu była cały czas taka sama temperatura. Po wyjęciu dziecka z ręcznika najlepiej od razu owinąć je okryciem kąpielowym. W takim okryciu dziecko można położyć do łóżeczka lub wózeczka. Możemy także osuszyć dokładnie skórę i ubrać od razu maluszka.

Dodatkowe akcesoria do kąpieli

Kąpiel w pierwszych tygodniach jest szybką czynnością. Jeśli jednak dziecko nieco podrośnie, to możemy do wanienki kupić zabawki, które sprawią, że kąpiel będzie wspaniałą zabawą i maluch spędzi trochę czasu w wodzie. Bardzo dobrym pomysłem jest zawieszenie organizera na wanience, w którym będą ulubione zabawki. Dla rodzica świetnym rozwiązaniem jest pojemnik, w którym będą przechowywane środki do kąpieli.

Zabawek i pomysłów na urozmaicenie kąpieli jest bardzo dużo. Dzięki dodatkowym akcesoriom dziecko może świetnie się bawić, a rodzic spokojnie może zająć się dokładną pielęgnacją.